Ovăz conține o proteină numită avenină, care poate provoca o reacție alergică la unele persoane.
Acestea pot includ:
- făină de ovăz sau terci.
- lapte de ovăz.
- muesli.
- granola.
- flacks care conțin făină de ovăz.
- fursecuri cu ovăz.
- orice băutură fierbinte care conține lapte de ovăz.
- pâine de ovăz.
Unde se găsește Avenin?
Ovăzul conține avenină, o proteină asemănătoare glutenului care se găsește în grâu, orz și secară.
Avenin este în lapte de ovăz?
Ce trebuie să știți despre o alergie la ovăz. Ovăzul conține o proteină numită avenin, care poate provoca o reacție alergică la unele persoane. O persoană care a mâncat ovăz se poate simți uneori rău și poate experimenta simptomele unei alergii la ovăz. Cu toate acestea, s-ar putea să aibă o intoleranță la gluten.
Avenin este în fibre de ovăz?
Conținutul ridicat de fibre benefice împreună cu compușii bioactivi fac din ovăz un potențial ingredient pentru o dietă fără gluten (GFD). Ovăzul conține avenin, care este o proteină asemănătoare glutenului, dar mai sigură pentru majoritatea persoanelor cu boală celiacă.
Celiacii pot avea Avenin?
Ovazul nu are gluten? Ovăzul conține avenină, care este o proteină asemănătoare glutenului. Cercetările au arătat că majoritatea persoanelor cu boală celiacă pot tolera fără probleme ovăzul fără gluten.