Cheia este să folosiți wații pe care îi cunoașteți pentru a calcula amperii la tensiunea bateriei. De exemplu, să presupunem că doriți să porniți un bec de 250 wați 110 VAC de la un invertor timp de 5 ore. Amperi-oră (la 12 volți)= watt-oră / 12 volți=1470 / 12=122,5 amperi-oră.
Cum se calculează eficiența amperii oră?
Dacă scăderea de tensiune este de 100 mV în timpul încărcare și 100 mV în timpul descărcării și dacă se presupune ηAh de 100%, eficiența, de exemplu, pentru o celulă Ni–Cd cu tensiune nominală de 1,2 V este ηWh=ηU=1,1 V/1,3 V=84,6%. În comparație cu o baterie litiu-ion cu tensiune nominală de 3,6 V, eficiența este ηWh=ηU=3,5 V/3,7 V=94,6 %.
Ce este eficiența amperi-oră?
Din dicționarul internațional al ajutoarelor marine la navigație. 6-5-145. Raportul dintre puterea de ieșire în amperi-oră furnizată în timpul descărcării unei celule secundare sau a unei baterii și la intrarea în amperi-oră necesar în timpul încărcării, în condiții specificate.
Ce este formula amperi-oră?
Amp-oră sunt calculate prin înmulțirea numărului de amperi (A) furnizați de o baterie cu timpul de descărcare în ore (h). Deci, dacă o baterie furnizează 10 amperi de curent timp de 10 ore, aceasta este o baterie de 10 amperi × 10 ore=100 Ah.
Cum se calculează eficiența în wați oră?
Știm că, eficiența watt-oră este raportul dintre produsul tensiunii de descărcare și curentului de descărcare față de produsul tensiunii de încărcare și curentului de încărcare. Astfel, eficiența totală a watt oră este întotdeauna mai mică decât eficiența amperi oră.