Vechii etonieni mai există?

Cuprins:

Vechii etonieni sunt membri în prezent ai Alianței de fotbal amatori și joacă în Liga Arthuriană.

Cine a devenit vechii etonii?

În vremurile moderne, vechii etonii sunt membri ai Ligii Arthurian (afiliată la Alianța de Fotbal Amator) și formează două echipe acolo. Primul XI a câștigat titlul din Premier Division al ligii de două ori.

Ce echipă au devenit vechii etonieni?

Mai importantă este finala Cupei FA din 1883, unde echipa acum dispărută Blackburn Olympic i-a învins pe Old Etonians pentru a deveni primul club de fotbal din nord care a câștigat competiția, primul club muncitoresc care a câștigat competiția și - cel mai important - prima echipă care a câștigat cupa prin angajarea unui nou… revoluționar

Când au încetat vechii etonii să mai joace fotbal?

Finala Cupei FA din 1876 a fost un meci de fotbal dintre Wanderers și Old Etonians pe 11 martie 1876 la Kennington Oval din Londra. A fost a cincea finală a celei mai vechi competiții de fotbal din lume, Football Association Challenge Cup (cunoscută în epoca modernă ca FA Cup).

Darwen i-a învins pe vechii etonieni?

(Rețineți cuvintele „reguli care trebuie întocmite”, care implică faptul că nu exista nicio regulă care să interzică profesioniștilor la acea vreme.) Moțiunea a fost înfrântă și Darwen a coborât la Ovalpentru a juca în sferturile de finală marea echipă amatoare Old Etonians.