Logo ro.boatexistence.com

Alyson Felix a câștigat aurul?

Cuprins:

Allyson Michelle Felix OLY este un sportiv american de atletism. Din 2003 până în 2013, Felix s-a specializat în sprintul de 200 de metri și a trecut treptat la sprintul de 400 de metri mai târziu în carieră. Repertoriul ei de curse cuprinde, de asemenea, ștafeta de 100 de metri, 4 x 100 de metri și ștafeta de 4 x 400 de metri.

Câte olimpiade a câștigat Allyson Felix?

În total, Felix a câștigat 11 medalii olimpice (șapte de aur, trei de argint, un bronz) de când și-a făcut debutul olimpic la Jocurile Olimpice de vară din 2004 de la Atena. Acolo, ea a obținut o medalie a doua la cursa de 200 de metri.

Allyson Felix a câștigat aurul la 400 m?

Medalia de aur a împins totalul carierei lui Felix la 11 într-o noapte, după ce remarcabila ei bronz la 400 de metri a adus-o la 10, ceea ce a făcut-o cea mai decorată olimpică pe pistă feminină. și istoricul câmpului.

A primit Felix 11 medalii?

A 11-a medalie a lui Felix a făcut-o cea mai decorată atletă americană de atletism din istoria Olimpiei, depășindu-l pe Carl Lewis.

Este Allyson Felix cea mai rapidă persoană din lume?

Ea a luat acasă medalia de bronz în finala feminină de 400 m, cu un timp de 49.46. Este cea mai rapidă competiție pe care a condus-o în ultimii șase ani și de când a avut fiica ei Camryn, în vârstă de 2 ani. Locul al treilea i-a oferit lui Felix un total de 10 medalii olimpice - șase de aur, trei de argint și un bronz - cel mai mult pe pistă pe care a câștigat vreo femeie. și câmp.